Uykusuzluğun Vücuda Zararları

| Son gözden geçirme: 28/07/2011

Siz farkında olmasanız da uykusuz kaldığınızda vücudunuzda tehlike zilleri çalıyor. İşte uykusuz kalmanın vücuda verdiği zararlar…

Hafızanız silinir
Sleep dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, tüm gece ayakta kalan kişilerin günlük aktivitelerini gerçekleştirdikleri işleyen belleklerindeki becerileri %15 oranında düşüyor. Zira, uyku beyninizin bilgiyi birleştirmesine yardım eder ve ona yenilenme vakti tanımadığınızda önemli bilgileri dosyalayamazsınız.
Bel çevreniz genişler
Pennsylvania Üniversitesi’ne göre, uzun yıllar boyunca uyku noksanlığı yaşamak metabolizmayı etkileyerek obezite ve tip-2 diyabet riskini artırıyor. Dahası bir Kanada araştırmasına göre, gecede sadece 5–6 saat uyuyan kişilerin aşırı kilolu olma ihtimalleri, 7–8 saat uyuyanlara kıyasla %69 oranında artıyor.
Hastalanırsınız
Chicago Üniversitesi, uyku eksikliği çeken ve aşı vurulan kişilerdeki bağışıklık sistemi proteinlerinin, iyi dinlenmiş kişilerinkine göre yaklaşık %50 daha zayıf olduğunu buldu. Az uyuduğunuzda aşı sizi yeteri kadar korumaz. Harvard’lı uzmanlar da kalp hastalıkları riskinin işareti olan kandaki C reaktif proteinlerinin uyku eksikliğinde artış gösterdiğini söylüyor.
Kanser riskiniz artar
Uyku boyunca vücudunuz, uyku sistemini düzenleyen bir hormon olan melatonin üretir. Uykunuza sekte vurduğunuzda melatonin sentezine de sekte vurmuş olursunuz. Teksas Üniversitesi’nin araştırmasına göre, melatonin zararlı kanser yapıcı serbest radikalleri kovuyor ve daha fazla antioksidan üretimi sağlıyor.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM, SLAYT GÖSTERİLERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube