Yağ Yakmayı Sağlayan 8 Yöntem

| Son gözden geçirme: 15/10/2012
Yazdır

Hepimizin metabolizma hızı yaşla doğru orantılı olarak azalır. 40 yaşına geldiğinizde günde 30 yaşınızdakinden 100-300 kalori  daha az yakmaya başlarsınız. Bu da yaklaşık yılda 10 kilo alımına tekabül eder. Fakat bu yavaşlamaya karşı günlük yapacağınız birkaç rutin ile vücudunuzun yağ yakma yeteneğini artırabilirisiniz. Aşağıdaki birkaç öneri yağ yakımınıza dolayısıyla kilo vermenize yardımcı olacaktır.

1- Beş dakika mola
Her sabah uyandığınızda 5 dakika egzersiz yapın. Hepimiz bir metabolizmaya sahibiz ve onu hızlandırmak için gün içerisinde en uygun zaman sabahlarıdır. Çünkü metabolizmanız onu hızlandırmak için sizden  sinyal bekler ve bunu ne kadar erken yaparsanız o kadar iyidir. Örneğin sabahları kısa bir yürüyüş yapmak veya şınav çekmek hem sizi yormaz hem de metabolizmanınzın hızlanmasına büyük katkıda bulunur.

2- Sabah yakıtları
Çoğu araştırmada da bulunduğu gibi düzenli kahvaltı yapanların yapmayanlara göre metabolizmayı hızlandırıp kilo veme şansları daha yüksektir.  Sabahları vücuda yiyecek girdiğinde metabolizmada bir sıçrama olur.  Aktivite düzeyi ve metabolizma hızı gün içerisinde değişiklik gösterir. Bu yüzden kahvaltı yapmak hem çok kolaydır hem de metabolizmanın hızlanması adına iyi bir fikirdir.

3- Tam tahıllı gıdalar
Tam tahıllı gıdaları, kahverengi pirinci, buğday tohumunu, tam tahıllı kahvaltılık gevrekleri  vb. tüketmeye özen gösterin. Çünkü bu gıdalar saf karbonhidratların (şekerlerin) aksine daha uzun sürede sindirilirler ve doygunluk sağlarlar. Ayrıca küçük bir not; kepekli gıdalarla tam tahıllı gıdalar aynı değildirler. Kepekli gıdalar da kısa süre tüketmekle aynı etkiyi yapar fakat uzun sürede demir emilimini engelledikleri için anemiye (kansızlık) neden olabilirler.

4- Kendinizi güçlendirin
Kaslarımızı artırırsak daha fazla enerji yakarız yani kas kütlemizin düşmesi metabolizmamızın yavaşlamasının nedenlerinden biri olabilir. Kaslarımızı kullanmamamız 30 yaşından 50 yaşına kadar kas kütlesinden 10 kg. kayba neden olur. Bu da günde 350-500 kalori daha az enerji yakmamıza neden olur. Bu yüzden kas kütlemizi artırmak veya korumak için haftada iki üç kez vücut geliştirme egzersizi yapmanızı öneriyoruz. Bir spor salonuna üye değilseniz evde şınav çekerek, karın egzersizleri yaparak veya bir sandalye veya şişeyle kol egzersizleri yaparak kas kütlenizi artırabilirsiniz.

5- Proteini eksik etmeyin
Yemeklerinize balık, tavuk veya yumurta gibi yüksek kaliteli protein kaynaklarını ekerseniz yağ yakımınızı hızlandıracaktır. Proteinlerin sindirimi diğerlerinden zor olduğundan daha fazla enerji harcanır böylece metabolizmanız hızlanmış olur. Ayrıca proteinler kas kütlenizin kaybına da engel olur. Tabii ki porsiyonlara çok dikkat etmelisiniz.

---------- r e k l a m ----------

6- Az yağlı süt-yoğurt
Araştırmalar az yağlı süt / yoğurt yiyen kişilerin diğerlerine göre %60 daha fazla yağ kaybettiğini gösteriyor. Az yağlı süt ürünlerinde normallerinden daha fazla kalsiyum vardır ve kalsiyumun yağ yakımı üzerinde önemli  bir etkisi vardır. Günde en az 3 porsiyon süt ürünleri tüketilmesi önerilir.

7- Yedikten sonra aktif kalın
Vücudun metabolizma hızı yedikten sonra %10 oranında artar ve sadece birkaç dakikalık aktiviteyle bunu iki katına çıkarabilirsiniz. Yemekten sonraki yarım saat içerisinde 5-10 dakikalık egzersiz yapabilir, kısa bir yürüyüşe çıkabilir veya evde merdivenleri tırmanabilirsiniz. Uzun süreli spor yapmak isterseniz yemekten en az 1 saat sonra yapmanız daha faydalı olacaktır.

8- Yeşil çayı eksik etmeyin
Çoğumuz kahveyi yeşil çaydan daha çok sevebiliriz. Fakat yeşil çay tükettiğimizde vücudumuz sadece hastalıklarla savaşan bileşikleri almakla kalmayıp aynı zamanda yağlarını daha hızlı yakacak ve metabolizmamız hızlanacaktır. Her gün 3 fincan yeşil çay tüketmelisiniz (şekersiz). Unutmayın; günde 4 fincandan fazlası önerilmez.

Diyetisyen Damla Yavuz

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube