Yassı Hücreli Karsinom

| Son gözden geçirme: 07/05/2011
Yazdır

Yassı hücreli karsinom (Yassı hücreli cilt kanseri), bazen aktinik keratoz olarak adlandırılan bir prekanseröz (kanser öncüsü) deri urundan gelişen ve yaşamı tehdit eden bir cilt kanseridir. En yüksek riski sürekli olarak güçlü güneş ışığına maruz kalmış açık tenli ve saç rengi açık olan kişiler taşır.

Eğer çocukken çilleriniz varsa, gözleriniz maviyse ya da 40 yaşın üzerindeyseniz de riskiniz daha yüksektir. İmmunosüpresanlar (bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar) kullanmak ve arseniğe ya da katran ve endüstriyel yağlar gibi hidrokarbonlara maruz kalmak da diğer risk faktörleri arasındadır. Yassı hücreli karsinom penis ya da vulvada da görülebilir. Geçmişte genital siğillere sahip olma, genital yassı hücreli karsinom oluşumuna neden olan ana faktörlerden biridir.

  • Belirtiler

Yassı hücreli karsinom; yavaş yavaş büyüyen ve bazen ülserleşebilen küçük, kırmızı, ağrısız bir yumru ya da deri yaması olarak başlar. Genellikle baş, kulaklar ve eller gibi sürekli olarak güçlü güneş ışığına maruz kalan yerlerde oluşur. Doktorunuz deri biyopsisi (laboratuvarda tetkik edilmek üzere bir parça dokunun alınması) yaparak yassı hücreli karsinomu teşhis edebilir.

Tümörler; anormal hücrelerin sayısına, kalınlıklarına ve derinin ne kadar derinliğine indiklerine göre fazlara (kanserin ilerlemesine değinen bir ad) ayrılırlar. Tümörün fazı ne kadar yüksekse, diğer organlara metastaz yapma (yayılma) olasılığı da o kadar yüksektir.

(Yüz gibi) vücudun güneşe maruz kalan bölgelerinde görülen yassı hücreli karsinom genellikle yayılmaz. Ancak; dudak, vulva ve peniste görülen yassı hücreli karsinomun yayılma olasılığı daha yüksektir. Bu bölgelerde birkaç haftada geçmeyen herhangi bir yaranız varsa, doktorunuzla temasa geçmelisiniz.

---------- r e k l a m ----------
  • Tedavi

Yassı hücreli karsinom; güneş ışığına, arseniğe ve hidrokarbonlara maruz kalmaktan kaçınılarak önlenebilir. Tedavi; (lokal anestesi uyguladıktan sonra) tümörü keserek almayı, kriyoşirurjiyi (dondurma) ya da radyasyon tedavisini içerir, ilerlemiş kanser kemoterapi gerektirebilir. Erken yassı hücreli karsinom tedavisi gören çoğu kişi tamamen iyileşir, fakat doktorunuz tümörün tekrar etmediğinden ve yeni tümörlerin oluşmadığından emin olmak için birkaç yıl düzenli sağlık kontrolleri (check-up) yaptırmanızı önerebilir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: Deri, Kıllar ve Tırnaklar

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube