Yatak Islatma

| Son gözden geçirme: 01/05/2011
Yazdır

Enürezis de denilen yatak ıslatma, tuvalet eğitimini yeni öğrenmiş çocuklarda sık rastlanan normal bir durumdur. Haftada birkaç defa tekrarlanır, sıklığı giderek azalır ve 5 yaş civarında sona erer.

Birçok çocuğun sidik torbası bütün gece boyunca idrarı tutacak kadar gelişmemiştir. Bazı çocukların da sinir sistemi, idrar torbaları tamamen dolduğunda onları uykularından uyandıracak kadar gelişmiştir.

Çok sık olmasa da duygusal stres ve fiziksel rahatsızlıklar 5 yaşından sonra yatak ıslatmanın devam etmesine neden olabilir. Kız çocukları bu konuda genelde erkeklerden daha önce kontrol sağlarlar. 10 çocuktan biri ve genellikle erkek çocuklan 5 yaşından sonra da yatağını ıslatmaya devam eder ve birçoğunun ailesinin geçmişinde yatak ıslatma vakalan vardır.

Bir çocuk, idrar çıkarma fonksiyonunu hem gündüz hem de gece kontrol edemiyorsa böbrek, mesane ya da psikolojik sorunlar söz konusu olabilir.

  • Belirtiler

Yatak ıslatma, uyku sırasında idrar kontrolünün yapılamaması ve bunun sonucunda da yatağın ıslanarak çocuğun uykusundan uyanmasıdır.

---------- r e k l a m ----------
  • Tedavi

Çocuğunuzun yatağını ıslatması bir sorun ise doktorunuza danışın. Doktorunuz tedavi gerektiren fiziksel nedenleri belirlemek için çocuğunuzu muayene edecektir. Çocuğunuza enfeksiyon riskine karşı idrar testi yapabilir. Belirli bir neden yoksa doktorunuz çocuğunuzun yatmadan önce aldığı sıvı miktarını azaltmasını ve uyumadan önce çişini yapmasını tavsiye edebilir. Bazı çocuklar gece boyunca birkaç saatte bir uyandırılarak çişlerini yaptıklarında rahatlayabilirler.

Doktorunuz ayrıca gün boyunca bir idrara çıkma programı izlemek gibi davranış değiştirme yöntemleri uygulamanızı önerebilir. Bu da çocuğunuzun, idrara çıkma ihtiyacının fiziksel olarak nasıl bir şey olduğunu anlamasını sağlar ve çocuğunuz uyurken bu duruma karşı daha hassas olur.

Daha farklı bir yöntem de yatak ile çarşaf arasına sıvıya kartı hassas bir ped yerleştirmek ya da bunu çocuğunuzun iç çamaşınna iliştirmektir. Bu ped ıslandığında, bir alarm sesi çıkarır. Bu etkili yöntem çocuklara idrar çıkarırken uyanmaları gerektiğini öğretir.

İmipramin ve desmopressin gibi ilaçlar da belirli durumlarda kullanılabilir. Birçok çocuk da büyüdükçe yatağını ıslatmaktan vazgeçer.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Çocuk Hastalıkları

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube