Zayıflamanızı Engelleyen Düşmanlar

| Son gözden geçirme: 15/07/2011
Yazdır

Normal ve sağlıklı, en azından öyle görünen bir buzdolabı… Ne kadar dikkatli beslenirseniz beslenin kilo kaybı düşmanları gözünüzden kaçabilir. İngiltere’deki Norwich Union Healthcare’de yapılan bir araştırma, kilo vermek için yapılan diyetlerin en fazla bir ay içinde etkilerini kaybettiğini gösteriyor. Şeker, gizli kaloriler ve ‘düşük yağlı’ yiyecekler, kilo almaya başlasanız bile, size düzgün ve sağlıklı bir diyet uyguluyormuşsunuz gibi hissettirebilir. Kilo kaybetmenizi önleyen suçluları bulmak için Men’s Health beslenme laboratuvarı, buzdolabınızdaki şüphelileri tek tek tespit etti.

► Düşman #1
Kekler, bir numaralı şüpheliler olabilir ancak bu, hedef şaşırtmaktır. ABD’deki Ulusal Kilo Kontrol Dairesi kilo kaybetmeye çalışanların favori yemeklerinden vazgeçmediklerini, sadece onları yemeyi azalttıklarını tespit etti. Arzularınızı göz ardı etmek, olay mahallinde, elinizde bir paket çikolata ile gezmeye benziyor.

Çözüm: Bunu önlemenin anahtarı, sevdiğiniz yiyecekleri ne kadar ve ne sıklıkta tüketeceğiniz konusunda sınırlamak. Araştırmalara göre yoğun lezzetli yiyecekler, küçük porsiyonlarla tüketildiğinde de tatmin hissi veriyor. Bitter çikolata ve çedar peyniri tüketin. Beş saniyede yenen bir paket Mars’ta 280 kalori bulunuyor. Aynı boyutta 100 gramlık yüzde 85 oranlı bitter çikolatanın içinde 23 kalori ve 2,1 gram yağ bulunuyor. Yemeklerden sonra bir parça bitter çikolata yiyin. En azından bu, parmaklıklar ardında olmak için iyi bir sebep.

► Düşman #2
Meyve sularının kalorisiz olduğunu sanıyorsanız kesinlikler yanılıyorsunuz. İki küçük bardak (300 ml) size 114 kalori ve 30 gram şeker (gerekli olan günlük orandan yüzde 40 fazla) verir. Yüksek şeker miktarı hücrelerinizde daha fazla insülin üretilmesine neden olur, bu da yağ olarak size geri döner.

Çözüm: Domates ve greyfurt suyu için. Orta boy bir elmada 12 gram şeker vardır ancak 1,6 gram da lif içerir. Bu da şeker emiliminizi yavaşlatır.

---------- r e k l a m ----------

► Düşman #3
Kurutulmuş meyveler iyi bir atıştırmadır ancak o kadar da masum değildir. Kuru meyveler, dar alanda yüksek enerji ve kalori içerirler.

Çözüm: Gıda ne kadar su içerirse o kadar az kalori barındırır. Greyfurtlar yüzde 82 oranında, üzüm ise yüzde 13 oranında su içerir. Bir adet greyfurtta 60 kalori ve 15,4 gram şeker bulunurken, bir avuç üzümde 82 kalori ve 21 gram şeker bulunur.

► Düşman #4
Fazlaca yaptığınız, dolaba kaldırdığınız ve her dolabı açtığınızda ağzınıza attığınız yemekler bir kilo alma döngüsü yaratabilirler. Navarra Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, yemekler arasında atıştırmanın obezite riskini yüzde 69 arttırdığını söylüyor.

Çözüm: Artan yemekleri günlere ve öğün aralarına yaymayın. Tek seferde tüketin. O bir dilim pizzayı da arttırmadan yiyerek 364 kalori kurtarmış olacaksınız.

Diyetisyen Sian Porter kilo kaybının en büyük düşmanlarını gözler önüne seriyor. Yediklerinize şaşıracaksınız!

► Düşman #5
Gece iki dakikada pişirdiğiniz ve hızlıca tükettiğiniz makarna, kâbusunuz olabilir. Northwestern Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, üst üste dört gece yemek yemenin vücut ritminizi bozarak kilo vermeyi yavaşlattığını gösteriyor.

Çözüm: Beyninizin vücudunuza ‘doydum’ mesajını göndermesi 15 dakika sürüyor. Kısacası eğer yeme sürenizi yarım saat daha uzatırsanız yüzde 10 daha az yemek tüketirsiniz. Ayrıca erken yemek yemek erken yatmanızı sağlar. Annals of Internal Medicine, altı saatten az uyumanın yağ yakımını yarı yarıya düşürdüğünü gösteriyor.

► Düşman #6
En büyük şüpheli atlanan kahvaltılar. Londra Koleji’nde yapılan bir araştırma, günün ilk öğününü kaçıranların daha sonraki öğünde yüksek kalorili gıdalar tüketmeye meyilli olduklarını söylüyor. Ayrıca tahıllı (mısır gevrekli) çikolata ve şekerlemelerden de kaçının, bazılarında yüzde 36 oranında şeker bulunuyor.

Çözüm: Sabah kalktığınızda ilk öğünü atlamayın. Hatta, müsli, doğal yoğurt ve birkaç dilim şeftali tüketin. Nottingham Üniversitesi bu besinlerin antrenman sırasındaki yağ yakımını hızlandırdığını gösteriyor.

► Düşman #7
Fazladan tuz tükettiğimizde vücutlarımız su tutmaya başlar. 100 gramlık bir porsiyondaki 2 gram tuz, vücudumuzun 1,5 litre su tutmasına sebep olur. Bu da size 1,3 kilogram civarında kilo olarak geri döner.

Çözüm: Tuz tüketmeyi bırakın. Londra Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma tuzdan arındırılmış diyetleri uygulayan kişilerin obezite ihtimallerini düşürdüklerini gösteriyor. Tuz yoksa ortada suçlu da yok!

© Derleyen: Sağlık Köşesi Ekibi (www.saglikkosesi.net)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube