Zona Hastalığı

| Son gözden geçirme: 26/04/2011
Yazdır

Zona (herpes zoster) olarak da bilinen şinglez; ağrılı ve kabarık bir döküntüye (raşa) neden olan, sinirleri etkileyen bir virüs enfek­siyonudur. Zonaya neden olan virüs, varisellazoster virüsü, suçiçeğine neden olan virüstür.

Suçiçeği nedeniyle vücuda girmiş olan virüs, omurilik sinirinde hareketsiz olarak kalır ve çoğu bireyde hayat boyunca tekrar etkin olmaz. Ancak bazı bireylerde -özellikle 50 yaş üzerindeki kişilerde ve zayıf bir bağışıklık sistemi olanlarda varisellazoster virüsü “tekrar uyanır” ve zonaya neden olur.

Bu virüse karşı bağışıklık geliş­tirmemiş olan kişiler akıntılı kabar­cıklarla doğrudan temas ettik­lerinde, bu virüs onlara bulaşa­bilir. Çocuklar ve suçiçeği geçirmemiş olan bireyler için varisellazoster virüsüne karşı bağışıklama artık tavsiye edilmek­tedir. Bu, çocukları suçiçeği ve zonaya karşı koruyacaktır; ancak, virüsün bulaşmış olduğu birey­lerde işe yaramaz.

  • Belirtiler

Zona, cilt yüzeyine yakın çok şiddetli bir ağrı olarak başlar. Birkaç günde kırmızı yaralardan oluşan bir döküntü (raş) ortaya çıkar. Bu yaralar da virüsle dolu kaşıntı yapan kabarcık­lara dönüşür. Kabarcıklar, sinirler boyunca farklı biçimler oluşturur. Genellikle, vücudun bir yarısında, kaburga üzerinde bir şerit (kuşak) şeklinde ya da yüzde görülürler.

Genellikle kabarcıklar kabuk , bağlayıp bazen kalıcı izlere neden olarak 7 gün sonra kaybo­lurlar. Ağrı haftalarca, ya da nadiren aylarca, sürebilir. Zonadan etkilenen bölge bazen o kadar duyarlı bir hale gelir ki hafif yatak örtüleri ya da kıyafetler bile yoğun bir ağrıya neden olur. Bu, posther-petik nevralji (zona sonrası sinir ağrısı) olarak adlandırılır.

---------- r e k l a m ----------

Postherpetik nevralji, sinirlerin hasar görmesinin bir sonucudur ve 60 yaş üzerindeki bireyler ile zayıf bağışıklık sistemi olan birey­lerde postherpetik nevraljiye daha sık rastlanır. Genellikle kendili­ğinden geçer.

  • Tedavi

Zona gözlerinizi etkilerse, körlüğe neden olabilir. Bağışıklık siste­miniz ciddi derecede zayıflamışsa, zonanın neden olduğu komplikasyonlar yaşamınızı tehdit edebilir. Zona olduğunuzdan şüpheleni­yorsanız, hemen doktorunuzu görünüz. Doktorunuz, ağnyı en aza indirgemek için analjezik ya da kortikosteroid ilaçlar ; sinirlerin hasar görmesini azaltmak için de antiviral bir ilaç tavsiye edebilir.

  • İlgili Resimler (Zona Hastalığı)
Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: Deri, Kıllar ve Tırnaklar

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube